Kurucumuz

Anasayfa » Kurucumuz

aliye üster

Aliye Üster’in Yaşam Öyküsü

Aliye Üster 1924 yılında Selanik’te doğdu. Lozan Antlaşması kapsamında, mübadil olarak ailesiyle beraber Türkiye’ye göç edip ve İzmir’e yerleşdiler.

Aliye Üster’in babası Ethem Müfit Üster, Selanik’te iştigal ettiği kerestecilik işini, İzmir’de de kurup sürdürmeye başladı.

Dürüst, çalışkan ve çok tutumlu olması sayesinde, büyük bir varlık sahibi oldular.

Aliye Üster İzmir’e yerleştikten sonra ilkokulu İzmir’de bitirdi ve ardından yine İzmir’de Amerikan Kız Koleji’ne gönderildi. Başlangıçta hocaları tarafından sevilen başarılı bir öğrenciyken, ergenlik çağına girmesi ile birlikte migren hastalığı başladı. Ağır bir tablo içerisinde seyreden migren krizleri sonrasında günlerce yataktan çıkamaz oldu. Bu koşullarda okulda devamsız ve başarısız duruma düşüp,öğrenimini sürdürüp tamamlayamadı. Migren krizleri tedavi edilemedi ve yıllar boyu devam etti.

Aliye Üster, babasının vefatının hemen ardından, (Prof. Dr. Ahmet Tutan ile) bir evlilik yaptı (1962) ancak bu evlilikten çocuk sahibi olamadı. Hayatını kaybetmeden bir yıl kadar önce yoksulluktan okuyamayan yetenekli gençleri okutmak, bu yeteneklerin güçlerini de bilime katmak amacıyla, bir vakıf kurmaya ve yetenekli, yoksul öğrencilere burs vermeye karar verdi. İşte bu düşüncelerden hareketle ve bu amaçlarla Aliye Üster mal varlığını Ege Üniversitesi’ne bağışladı ve 23.10.2006 tarihinde vefat etti. Ruhu şad olsun!…